Ettevõtja Jüri Mõis loodab, et Estonian Airi kunstliku elushoidmise vigadest õpitakse, aga Nordic Aviation Groupi avaldustest seda tema meelest küll ei paista.
Air Balticu pealetungi mured seoses Estonian Airi (EA) lõpuga on Eestis üle hinnatud. Lennundus on vana ja üldiselt vähekasumlik majandusharu. Inimkonna parimad insenerid ei tööta enam ammu mitte õhutranspordi alal, vaid IKT- ja geenitehnoloogia valdkonnas. Nii on NATO küberturvakeskuse office Tallinnas igal juhul Eesti arengu seisukohast tähtsam kui mis tahes lennufirma peakorter.
Ei ole vaja konkureerida, kui unikaalset ärieelist pole
Tallinnal ei ole lennunduses mingit eelist, nii põhja kui lõuna pool on läheduses oluliselt suuremad linnad. Sellisel kaugusel, mida nüüdisaegses maailmas läbitakse lennujaamani rongi või autoga. Praegu saaks Eesti välja tulla initsiatiiviga, et kuna Saksamaal jt suurtel Euroopa riikidel on asukohast tulenev ebaaus konkurentsieelis, siis oleks ruttu-ruttu vaja palju raha, et saaksime oma maapealsed ühendused välja ehitada. Ülemistest Vantaasse oleks tunneli või silla olemasolu korral sõiduaeg 30 minutit – vähem kui Gatwickist Londoni kesklinna. Riiga on pikem maa, see-eest sinna pole vaja tunnelit ehitada, veaks ehk ka 1,5 tunniga välja. Aga no ausalt, kumma kaudu me tahame hakata käima, Helsingi või Riia kaudu?
Kui EA Boeingutega 90ndate alguses alustas, oli põhiline eesmärk Londoni otseliin, et maailma finantspealinnale paremini Eestist tutvustada ja et siia reisimine hästi lihtne oleks. Isegi Skandinaaviast tulnud investeeringute puhul tulid otsustajad tavaliselt ikkagi Londoni lennukilt.
Nüüd pole EA enam viis aastat Londonisse lennanud, kuid otse Londonisse saamine on EasyJetiga või Ryanairiga isegi lihtsamaks muutunud. Samamoodi on lennuühendus paranenud nii Helsingi, Riia kui Frankfurdiga pärast seda, kui EA neisse linnadesse lendamise lõpetas. Viimaste aastate parim uudis Eesti lennureisijatele on olnud igapäevane Tallinna-Istanbuli marsruut. See tuli samuti n-ö väljastpoolt EA tegevust.
Asjatu maksumaksja raha kulutamine
Minusugususele eemaltvaatajale on 21. sajandil EA strateegiliseks juhtmõtteks olnud: oh, mis küll saab, kui meie oma lennufirma kaob. Sellise strateegiaga ei saa ükski firma püsida. Asjad peavadki minema vales suunas. Kui 10-20 aastat tagasi kaugelt koju tulin ja Kopenhaagenis või kusagil mujal lõpuks EA lennukisse istusin, siis süda sulas heldimusest ja oli juba peaaegu kojujõudmise tunne. Viimasel ajal oli EA peale minna juba natuke hirm, sageli polnud enam tegemist ”sinilindudega”, vaid ilma kirjadeta päevinäinud lennumasinatega. Pähe kippus mõte, et väikefirmas on vist raskem korraldada pilootide väljaõpet ja tegelikult polegi ilma Eestist ära kolimata mõtet unistada korralikust lendurikarjäärist. Kust need lennukid tulid ja kust need lendurid tulid?
Sügisesel koolivaheajal käisime Türgis Antalyas. Tagasitulekupäeval oli Antalyast koguni viis otselendu Tallinna, sh Estonian Air oma 88kohalise lennukiga. Teised kõik olid A320d või A321d ehk kindlalt üle kahe korra suuremad. Ma ei tea, missugused olid piletite hinnad, kuid päris kindel on see, et EA kulutas ühe reisijakilomeetri kohta kõige rohkem kütust, oli kõige suurem palgakulu jne.
Pole saladus, et EA on teinud pikki aastaid piletihinna kaudset dumping'ut, mida näitab iga-aastane suur kahjuminumber ja mis kulutab asjatult maksumaksja raha.
Kaks korda ei tohi ühe ja sama reha otsa astuda
Siiski polnud EA teistest lennufirmadest odavam. Kui täna osta ülehomseks pilet Ryanairiga Londonisse, on edasi-tagasi hind 87,99. Nii madalat hinda pole EA-l kunagi olnud. Kui osta pilet sama kaugele Istanbuli, oleks edasi-tagasi hind 232 eurot. Ryanair on üliökonoomne ilma pardateeninduseta, Turkish Airlines täistoitlustamisega ja ajaviitekeskusega igal istekohal. Ükskõik, kas EA oleks võtnud odavalennustrateegia või mitte, poleks sellise hinnatasemega võimalik olnud oma kulusid katta, sest puudus vajalik reisijamaht.
Ei EA ega selle võimalik järeltulija suuda täita 180kohalist lennukit iga päev mitte ühegi sihtkohaga. Alla selle numbri ei saa aga tänapäeva lennunduses rääkida keskmaalendude ökonoomsusest. Need kompaniid, kes seda Tallinnas suudavad tänu oma suurele liinivõrgule – Lufthansa, Turkish Airlines, EasyJet, RyanAir ja Norwegian – saavad Tallinna lennujaamas edukalt töötada. Las nüüd proovib ka Air Baltic, reisijatel on sellest ainult võita.
Tagantjärele targana on hea öelda, et EA kahjumite katmise asemel oleks pidanud sellest rahast Tallinna-Ikla maantee neljarealiseks kiirteeks ehitama. Nüüd jääb üle ainult loota, et EA kunstliku elushoidmise vigadest õpitakse ja edaspidi tehakse mõistlikumaid otsuseid.
Nordic Aviation Groupi esimesed avaldused seda kahjuks kinnitanud ei ole. Nemad tahaksid justkui Estonian Airi kontseptsiooniga jätkata, aga vormistada lihtsalt paremini dokumente. Selline kaks korda sama reha otsa astumine oleks küll kurjast. Paremate lennuühenduste nimel ei tohiks Eesti lennuliikleja seda lubada.
Seotud lood
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.